SYRYJCZYCY CHRZEŚCIJANIE JUZ ZA TEGO PANA PRZEPRASZALI POLAKÓW

W sierpniu 2015 roku, pochodzący z chrześcijańskiej rodziny Anton Char zaczął rozpowszechniać fałszywe informacje w mediach polskich i syryjskich nt działań pomocowych Fundacji Estera. Zarząd poinformował polskie służby o szkodliwej działalności.  Warty uwagi jest fakt, że Char jest syryjskim dziennikarzem i opozycjonistą wobec koalicji chrześcijan i alawitów, która ma być gwarantem stabilności liberalnego rządu w Syrii. Antoine Char pomawiał również w mediach, syryjskich chrześcijańskich duchownych o współpracę z opozycją i wzywał do pozbawienia ich wolności oraz ukarania śmiercią. Śmierć duchownych z ręki rządu syryjskiego skutkowałaby poważnym skonfliktowaniem z zachodnimi kościołami oraz sabotażem polskiej akcji niesienia pomocy. Po długiej nieobecności nawiązał kontakt z Rzeczpospolitej, pomawiając Fundację m.in. o to że wszystkie chrześcijańskie rodziny uciekły z Polski, co było kłamstwem.

Poniżej fragment listu syryjskich chrześcijańskich rodzin, który jest odpowiedzią na zarzuty rodziny Char wobec Fundacji Estera

Przepraszamy za kłopoty, jakie ta rodzina wywołała, oraz za kłamstwa i oskarżenia, które wnosili. Nie jesteśmy odpowiedzialni za ich czyny i nie wsparliśmy ich żądań nawet w obliczu agresywnych prób wplątania nas w te historie, których cel zna tylko Bóg.

Niniejszym więc oświadczamy, że ci ludzie nie reprezentują ani nas, ani społeczności w Polsce, i prosimy ich o opuszczenie terytorium Polski oraz powrót do Syrii tak długo, jak długo uważają oni, że pomoc i wsparcie oferowane im w Polsce jest zbędne, a cała inicjatywa była jakimś planem przesiedlenia chrześcijan z Syrii (…). Znamy dobrze motywy tych, którzy nam pomogli, i wiemy, że wynikały z ich chrześcijańskiej postawy i dobroci serca.

Autorzy podziękowali jednocześnie Polsce oraz wszystkim pomagającym im osobom. – Na koniec chcieliśmy również podziękować polskiemu rządowi, który wsparł tę akcję i pozwolił na jej przeprowadzenie – napisano w treści oświadczenia.

Pod oświadczeniem podpisali się: Riyad Alnama, Hael Akel, Bahjat Abo, Rafi Habib, Ensherah Albadawi, Elie Georgos, Shehada Algelgha, Adnan Saad oraz członkowie ich rodzin.